Fetching results...



Home > Monthly Results


December 2023 - January 2024 Season

wfcn


Category: Amateur Film

WINNER
The More, The Merrier
Accreditee(s): Andrej Novak
Slovenia

Category: Animation Film

WINNER
Trip to the Moon
Accreditee(s): Jake Thompson
Sweden

Category: Best Actor

WINNER
Lost Connections
Accreditee(s): Sin Gun Ye
Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
One Step Forward
Accreditee(s): Grace Kim
South Korea

CRITIC'S CHOICE AWARD
Believe It Or Not
Accreditee(s): Miguel Paraz
Mexico

Category: Best Actress

WINNER
Neon Dreams
Accreditee(s): Olivia Adams
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
State of Mind
Accreditee(s): Emily Wang
China

CRITIC'S CHOICE AWARD
Cinderella
Accreditee(s): Maria Santos
Portugal

Category: Best Cinematography

WINNER
What If
Accreditee(s): Oliver Müller
Germany

CRITIC'S CHOICE AWARD
When The Bird Sings
Accreditee(s): Elsa Bergman
Sweden

Category: Best Debut Filmmaker

WINNER
One Step Forward
Accreditee(s): Grace Kim
South Korea

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Neon Dreams
Accreditee(s): Olivia Adams
United Kingdom

CRITIC'S CHOICE AWARD
Give Another Chance
Accreditee(s): Sofia Hernandez
United States

Category: Best Director

WINNER
THE BLIND
Accreditee(s): Iliyas Daudi
Russia

WINNER
You're Okay
Accreditee(s): Lars Jensen
Denmark

CRITIC'S CHOICE AWARD
Mystic Meadows
Accreditee(s): Priya Srinivasana
India

Category: Best Documentary Film

WINNER
Stranded Island
Accreditee(s): Carlos Silva
Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Lost in an Island
Accreditee(s): Javier Cruz
Spain

CRITIC'S CHOICE AWARD
Solar Days
Accreditee(s): Carla Perez
Spain

Category: Best Experimental Film

WINNER
Cliff Side
Accreditee(s): Hassan Ali
Iran

CRITIC'S CHOICE AWARD
Stranded Island
Accreditee(s): Carlos Silva
Brazil

Category: Best Feature Film

WINNER
Crimson
Accreditee(s): Emily White
United States

Category: Best Films Score - Soundtrack

WINNER
See You Soon
Accreditee(s): Anders Jørgensen
Germany

Category: Best Horror Film

WINNER
It Lives In The House
Accreditee(s): Andrei Ivanov
Russia

Category: Best LGBT Film

WINNER
Last Minute
Accreditee(s): Sean Mark
United Kingdom

Category: Best Producer

WINNER
One Call Away
Accreditee(s): Liam O'Connor
Ireland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Never Too Late To Start
Accreditee(s): Elsa Hansen
Norway

CRITIC'S CHOICE AWARD
See You Soon
Accreditee(s): Anders Jørgensen
Germany

HONORABLE MENTION AWARD
Faith
Accreditee(s): Mei Wong
China

Category: Best Sci-Fi Film

WINNER
Echoes of Tomorrow
Accreditee(s): Raj Patel
India

CRITIC'S CHOICE AWARD
It Was Moon
Accreditee(s): Brian Luke
Sweden

Category: Best Short Film

WINNER
THE BLIND
Accreditee(s): Iliyas Daudi
Russia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
One Step Forward
Accreditee(s): Grace Kim
South Korea

CRITIC'S CHOICE AWARD
What If
Accreditee(s): Oliver Müller
Germany

HONORABLE MENTION AWARD
Resilience
Accreditee(s): Kim Min-ji
South Korea

Category: Best Student Film

WINNER
SELF-PORTRAIT
Accreditee(s): Iliyas Daudi
Russia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Neon Dreams
Accreditee(s): Olivia Adams
United Kingdom

CRITIC'S CHOICE AWARD
Whispers in the Wind
Accreditee(s): Mia Johnson
Canada

Category: Best Supporting Actor

WINNER
What If
Accreditee(s): Oliver Müller
Germany

Category: Best Supporting Actress

WINNER
Love, Dad
Accreditee(s): Maya Slovaskia
Australia

Category: Best Thriller Film

WINNER
Lost Connections
Accreditee(s): Kenji Tanaka
Japan

Category: Best Trailer

WINNER
New Road
Accreditee(s): Luca Rossi
Italy

WINNER
The Party
Accreditee(s): Hans Novak
Germany

Category: Cinematography

WINNER
Clearity Comes
Accreditee(s): Sean Mark
United Kingdom

Category: Comedy short

WINNER
Hide and Seek
Accreditee(s): Kenji Tanaka
Japan

CRITIC'S CHOICE AWARD
Now or Never
Accreditee(s): Jake Thompson
Sweden

Category: Commercial / Advertisement

WINNER
All Black All Beauty
Accreditee(s): Prateek Sai Malhotra
India

Category: Crime short

WINNER
One Step Forward
Accreditee(s): Grace Kim
South Korea

CRITIC'S CHOICE AWARD
Darkness
Accreditee(s): Jake Cooper
United States

Category: Drone Films

WINNER
When The Bird Sings
Accreditee(s): Elsa Bergman
Sweden

Category: Educational Film

WINNER
Choices
Accreditee(s): Aisha Khan
Canada

CRITIC'S CHOICE AWARD
Learn
Accreditee(s): Shahid Ameer
Iraq

Category: Experimental Film

WINNER
THE BLIND
Accreditee(s): Iliyas Daudi
Russia

Category: Family Film

WINNER
You're Okay
Accreditee(s): Lars Jensen
Denmark

Category: Feature Film

WINNER
Dusk Descendants
Accreditee(s): Isabella Rossi
Italy

Category: Feature Script

WINNER
Tomorrow is Over
Accreditee(s): Ben Rossi
Italy

CRITIC'S CHOICE AWARD
Love on Road
Accreditee(s): Nina Novak
Slovenia

Category: Film on Nature

WINNER
When The Bird Sings
Accreditee(s): Elsa Bergman
Sweden

Category: Films on Disability Issue

WINNER
Before I Go
Accreditee(s): Insei Adams
Germany

Category: Mobile Film

WINNER
Neon Dreams
Accreditee(s): Olivia Adams
United Kingdom

Category: Narrative Feature

WINNER
At Your Service, Ma'am
Accreditee(s): Oliver Müller
Germany

CRITIC'S CHOICE AWARD
Missing
Accreditee(s): Aisha Khan
Canada

Category: One Minute Film

WINNER
Company
Accreditee(s): Ben Rossi
Italy

Category: Photography

WINNER
Secluded
Accreditee(s): Mia Raj
India

Category: Romantic short

WINNER
See You Soon
Accreditee(s): Anders Jørgensen
Germany

CRITIC'S CHOICE AWARD
Cupid
Accreditee(s): Liam Murphy
Ireland

Category: Selfie video

WINNER
Reminiscents
Accreditee(s): Dan Hansen
United States

Category: Shorts Script

WINNER
Now or Never
Accreditee(s): Jake Thompson
Sweden

Category: Sound Design

WINNER
Neon Dreams
Accreditee(s): Olivia Adams
United Kingdom

Category: Women's Film

WINNER
Dusk Descendants
Accreditee(s): Isabella Rossi
Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Give Another Chance
Accreditee(s): Sofia Hernandez
United States

CRITIC'S CHOICE AWARD
Neon Dreams
Accreditee(s): Olivia Adams
United Kingdom