Fetching results...




DICFF MONTHLY RESULT- AUGUST 2023

wfcn


Category: Animated Film

WINNER
Agrinoui
Accreditee(s): Alexis Chaviaras
Cyprus

Category: Best Actor

WINNER
LA BELLE DAME SANS MERCI
Accreditee(s): Nikolay Bogomilov
Bulgaria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Best Actress

WINNER
LA BELLE DAME SANS MERCI
Accreditee(s): Nikolay Bogomilov
Bulgaria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Rose Wagon
Accreditee(s): Sandy Slaven, Christian Griffith
United States

Category: Best Cinematography

WINNER
LA BELLE DAME SANS MERCI
Accreditee(s): Nikolay Bogomilov
Bulgaria

SELECTED
Pat Walsh The Life And Legacy Of An Irish Revolutionary
Accreditee(s): Michael Benson
Ireland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
TRIP TO THE TAX PARADISE - RUMBO AL PARAISO FISCAL
Accreditee(s): Antonio Bellido Marín
Spain

Category: Best Director

WINNER
TWO BULLETS FOR THE DEVIL
Accreditee(s): Manuel Olaya
Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Best Editing

WINNER
Pat Walsh The Life And Legacy Of An Irish Revolutionary
Accreditee(s): Michael Benson
Ireland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
LA BELLE DAME SANS MERCI
Accreditee(s): Nikolay Bogomilov
Bulgaria

Category: Best Producer

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
''I HAVE A STORY BUT Ι AM NOT MY STORY''
Accreditee(s): THEODORA MADAROU
Greece

CRITICS' CHOICE AWARD
LA BELLE DAME SANS MERCI
Accreditee(s): Nikolay Bogomilov
Bulgaria

Category: Best Supporting Actor

WINNER
LA BELLE DAME SANS MERCI
Accreditee(s): Nikolay Bogomilov
Bulgaria

Category: Best Supporting Actress

WINNER
''I HAVE A STORY BUT I AM NOT MY STORY''
Accreditee(s): THEODORA MADAROU
Greece

Category: Comedy Short

WINNER
The AC is too high?
Accreditee(s): Masashi Yamashita
Japan

Category: Crime Short

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Debut Filmmaker

WINNER
The Chief of Nash Valley & The Saga Continues
Accreditee(s): Aundra' Michael Segrest
United States

SELECTED
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Documentary Film

WINNER
No Boundaries
Accreditee(s): Jaeun(Jay) Chin
Korea, Republic of

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
ROOTS, DIASPORA & WAR
Accreditee(s): Phil Comeau
Canada

CRITICS' CHOICE AWARD
Pat Walsh The Life And Legacy Of An Irish Revolutionary
Accreditee(s): Michael Benson
Ireland

Category: Experimental Film

WINNER
WIDENING RINGS OF BEING
Accreditee(s): Elin Osjord
Norway

SELECTED
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Family/Children Film

WINNER
Taffy the Pink Hippopotamus
Accreditee(s): Artie E. Romero
United States

SELECTED
Super Cai
Accreditee(s): Artie Romero
United States

Category: Feature Script

WINNER
THE WINDS OF MAROOSH
Accreditee(s): DARR REITKNECHT
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Bad Love Tigers
Accreditee(s): Kevin L. Schewe
United States

Category: Film on Religion

WINNER
CREDO
Accreditee(s): Hans-Juergen Ramoth, Jana Entenmann
Germany

Category: Film on Women

WINNER
JOON
Accreditee(s): Barnali Ray Shukla
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
That IT IS YOU
Accreditee(s): Hans-Jürgen Ramoth, Kim Entenmann
Germany

Category: Films on Disability Issue

WINNER
Appropriate Social Response Number 3
Accreditee(s): Steve Downey
United Kingdom

Category: LGBT Film

WINNER
Zero as You Are
Accreditee(s): Miyuki Tokoi
Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
BLACK MAIL
Accreditee(s): Hans-Juergen Ramoth
Germany

Category: Narrative Feature

WINNER
Chotoder Golpo Boroder Kotha
Accreditee(s): SATYAJIT DASGUPTA
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
LA BELLE DAME SANS MERCI
Accreditee(s): Nikolay Bogomilov
Bulgaria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
MUJHE SCHOOL NAHI JAANA. ( I don’t want to go to School )
Accreditee(s): NIPON DHOLUA
India

CRITICS' CHOICE AWARD
FOSSIL of JUNE
Accreditee(s): Hiroshi Toda
Japan

Category: Performing Art

WINNER
TELOS
Accreditee(s): Atsuhiko Watanabe
France

SELECTED
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Short Film

WINNER
''I HAVE A STORY BUT Ι AM NOT MY STORY''
Accreditee(s): THEODORA MADAROU
Greece

SELECTED
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Short Script

WINNER
BAD DAY!
Accreditee(s): Glenna Goodman
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Cargo - Alpha Centauri
Accreditee(s): Line Rainville
Canada

Category: Silent Film

WINNER
WIDENING RINGS OF BEING
Accreditee(s): Elin Osjord
Norway

Category: Television / Pilot Program or Series

WINNER
Cargo - Alpha Centauri
Accreditee(s): Line Rainville
Canada

SELECTED
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Trailer/Teaser

SELECTED
'I HAVE A STORY BUT Ι AM NOT MY STORY''
Accreditee(s): THEODORA MADAROU
Greece

SELECTED
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video

WINNER
COSMIC CAVERNS (Piano Under the Stars)
Accreditee(s): Juan Carlos Vidal, Claudio recabarren
Chile

Category: Web and New Media

SELECTED
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States