Fetching results...



Home > Monthly Results


DICFF MONTHLY RESULT - MARCH 2024

wfcn


Category: Best Actress

WINNER
Carpe Diem, My Friend!
Accreditee(s): Saoirse Murphy
Ireland

Category: Best Cinematography

WINNER
Dog's Fight
Accreditee(s): Celine P. Fionn
Ireland

Category: Best Director

WINNER
On A Watermelon
Accreditee(s): Celeste D'Costello
Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Keep Your Stocks Safe
Accreditee(s): Naia Lopez
Spain

CRITIC'S CHOICE AWARD
The Clock Tower
Accreditee(s): Silas Cohen
Brazil

Category: Best Producer

WINNER
Before The Storm Hits
Accreditee(s): Atticus Wright
Canada

CRITIC'S CHOICE AWARD
It Goes Downhill From Here
Accreditee(s): Leandro Chen
United Arab Emirates

Category: Best Sound Designing

WINNER
A Bully
Accreditee(s): Leighton Kim
Sweden

Category: Comedy Short

WINNER
Humidity
Accreditee(s): Arden Johansson
Sweden

Category: Debut Filmmaker

WINNER
Dumb Ways To Die
Accreditee(s): Zahra Davies
Iran

CRITIC'S CHOICE AWARD
Rainy Days
Accreditee(s): Freya McKenzie
Russia

Category: Documentary Film

WINNER
UNSPOKEN LANGUAGE
Accreditee(s): Ritutpal Bordoloi
India

Category: Experimental Film

WINNER
You're About to Fail
Accreditee(s): Arlo Takahashi
Japan

Category: Feature Script

WINNER
Ajooba (The Wonders)
Accreditee(s): Harsgopal Bhonsle
India

Category: Film on Religion

WINNER
The Devotees
Accreditee(s): Amari Hernandez
Mexico

Category: LGBT Film

WINNER
Three Blue Pills
Accreditee(s): Nova Rodriguez
Spain

Category: Mobile Film

WINNER
Nefartiti
Accreditee(s): Cassie Jones
United States

Category: Music Video

WINNER
THIS WORLD IS DEFENDED - THE END OF DAYS
Accreditee(s): Patrick Cormack


Category: Narrative Feature

WINNER
The Unconscious
Accreditee(s): Anjanabha Roy
India

Category: Short Film

WINNER
KIMSE
Accreditee(s): Thanvir Hossen Khan Jibon
United Arab Emirates

Category: Short Script

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Girlhood
Accreditee(s): Henry O'Collivan
Australia

CRITIC'S CHOICE AWARD
The Peak
Accreditee(s): Zuri Khan
Afghanistan

Category: Web and New Media

WINNER
Save The Earth
Accreditee(s): Zia Wright
United Kingdom

Category: Women's Film

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Stage Three
Accreditee(s): Zélie Bennett
Australia

CRITIC'S CHOICE AWARD
The Final Act
Accreditee(s): Calypso Jones
Australia