Fetching results...



Home > Monthly Results


Gangtok International Film Festival Monthly Results || April 2024

wfcn


Category: Amateur Film

WINNER
Head in the Clouds, Phone in Hand
Accreditee(s): Eduardo da Costa
Spain

Category: Animated Film

WINNER
The Delivery Confusion
Accreditee(s): Kai McGregor
Canada

Category: Best Actor

WINNER
At Aunt Mildred's
Accreditee(s): Omar Khalifa Mohamed
Egypt

CRITIC'S CHOICE AWARD
The Great Indian Conspiracy
Accreditee(s): Karthik Das Gupta
India

Category: Best Actress

WINNER
Goodbye, School
Accreditee(s): Chandravati Singh
India

OUTSANDING ACHIEVEMENT AWARD
Mistaken for a Millionaire
Accreditee(s): Valentina Garcia
Italy

Category: Best Director

OUTSANDING ACHIEVEMENT AWARD
Waffles
Accreditee(s): Leone Marco
Canada

CRITIC'S CHOICE AWARD
A Faded Train Ticket
Accreditee(s): Balvinder Malik Sharma
India

Category: Best Producer

WINNER
A Neighborhood Talent Show
Accreditee(s): Ríona Ní Shíora
United States

Category: Best Supporting Actor

OUTSANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Night We Met
Accreditee(s): Dijk Jansen
Netherlands

Category: Best Supporting Actress

CRITIC'S CHOICE AWARD
Borrowed Adventure
Accreditee(s): Klara Ruzova
Russia

HONORABLE MENTION AWARD
Daniel vs. Dishwasher
Accreditee(s): Saoirse Dhomhnaill
United Kingdom

Category: Debut Filmmaker

WINNER
Friends, Food, Frivolity
Accreditee(s): Meiying Lin
South Korea

Category: Documentary Film

WINNER
The Midnight Book Club
Accreditee(s): Adriane Papadakis
Greece

Category: Educational Film

WINNER
90's Cassette
Accreditee(s): Xing Ling Wei
China

Category: LGBT Film

WINNER
Read My Mind
Accreditee(s): Mateusz Kowalski
Brazil

Category: Mobile Film

WINNER
The Movie Made in Mom's Basement
Accreditee(s): Laurent Dubois
United States

Category: Music Video

OUTSANDING ACHIEVEMENT AWARD
Blast From the Past
Accreditee(s): Arnar Björnsson Jónsdóttir
Germany

Category: One Minute Film

WINNER
Rewind
Accreditee(s): Fleur Bloemen
United States

CRITIC'S CHOICE AWARD
Dog-eared Days
Accreditee(s): Aster Gebremariam
United States

Category: Short Film

WINNER
Stargazing
Accreditee(s): Lumi Aino
Italy

CRITIC'S CHOICE AWARD
Grandma's Quilt
Accreditee(s): Zuzana Svoboda
United Kingdom

Category: Short Script

HONORABLE MENTION AWARD
Winner Takes the Joystick
Accreditee(s): Amélie Chloé
France

Category: Silent Film

WINNER
My Last Stop
Accreditee(s): Hana Sato Takahashi
Japan

Category: Student Film

WINNER
Second-Hand Symphony
Accreditee(s): Fionn Ó Súilleabháin
Ireland

Category: Travel Film

WINNER
Hiking Through The History
Accreditee(s): Ebenezer Akintola
United States

Category: Women's Film

WINNER
the Grocery Store
Accreditee(s): Ren Hanazono
Japan