Fetching results...



Home > Monthly Results


Toronto International Filmmakers' Festival Result March 2024

wfcn


Category: Amateur Film

WINNER
Middle Ocoee River with Melissa
Accreditee(s): Peter Boiadzhieff
United States

Category: Animated Film

WINNER
Games Beach
Accreditee(s): Liam McKenzie
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Cat Who Knew Too Much
Accreditee(s): Linnea Hansen
Norway

Category: Best Actor

WINNER
The Lavender Line
Accreditee(s): Mateo Blake
Brazil

Category: Best Actress

CRITIC'S CHOICE AWARD
Pay For London
Accreditee(s): Lewis Emerson
United Kingdom

Category: Best Cinematography

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Robot Took A Dayoff
Accreditee(s): Fleur de Jong
Netherlands

Category: Best Director

WINNER
The Alchemist's Bakery
Accreditee(s): Amani Adhiambo
Kenya

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Resources
Accreditee(s): Orlando Guivera
Argentina

CRITIC'S CHOICE AWARD
Language of Flower
Accreditee(s): Elif Demir
United Arab Emirates

Category: Best Producer

WINNER
Roll the dice
Accreditee(s): Lucas Dubois
Russia

CRITIC'S CHOICE AWARD
It's Nothing
Accreditee(s): Jonathan Reed
Australia

Category: Debut Filmmaker

WINNER
Locked In (2024)
Accreditee(s): Ryan Li
Singapore

Category: Documentary Film

WINNER
The Brain
Accreditee(s): Micah Novak
Australia

Category: Educational Film

WINNER
Finding the Line - An Exploration of Structural Integration
Accreditee(s): Aleš Urbanczik
Switzerland

Category: Experimental Film

WINNER
Code Name: The Race for Cosmos
Accreditee(s): Naomi Johansson
France

Category: Feature Script

WINNER
Signature
Accreditee(s): Auma Odhiambo
Morocco

Category: LGBT Film

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
So-Called Family
Accreditee(s): Pierre Lefèvre
France

CRITIC'S CHOICE AWARD
The Locker Room
Accreditee(s): Isla Thompson
Australia

Category: Narrative Feature

WINNER
Raindrops in a Tin Can
Accreditee(s): Cariad Williams
United Kingdom

Category: Short Film

WINNER
Man Vs Everyday
Accreditee(s): Tyler Luca Morittici
Brazil

CRITIC'S CHOICE AWARD
Strings Attached
Accreditee(s): Soo-ji Jeong
South Korea

Category: Short Script

WINNER
Wonderland
Accreditee(s): Hikaru Tanaka
Japan

Category: Silent Film

WINNER
Til our eyes meet
Accreditee(s): Samantha Williams
United Kingdom

Category: Student Film

WINNER
Locked In (2024)
Accreditee(s): Ryan Li
Singapore

Category: Women's Film

WINNER
A Few Unknown Him
Accreditee(s): Sophie Lawson
Australia