Fetching results...




MONTHLY RESULT AUGUST - SEPTEMBER 2023

wfcn


Category: Best Actor

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Best Actress

WINNER
Dark Classics - Monologue from Lady Macbeth
Accreditee(s): Craig Railsback
United States

Category: Best Director

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Best Producer

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Crime Short

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Debut Filmmaker

WINNER
Encontro
Accreditee(s): François Manceaux
France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Documentary Film

WINNER
FAMILLE FC
Accreditee(s): André Valentim Almeida
Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
All short films about the work & the exhibitions of "BrückenKunst" from 2014 to 2019, a group of unrecognized artists in Berlin.
Accreditee(s): Gilbert Brüning
Germany

CRITICS' CHOICE AWARD
Re_Shaped
Accreditee(s): Michael Alexander McDougall
Indonesia

Category: Experimental Film

WINNER
TELOS
Accreditee(s): Atsuhiko Watanabe
France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

CRITICS' CHOICE AWARD
Nonsense film
Accreditee(s): Kostiantyn Mishchenko
United States

Category: Family/Children Film

WINNER
the wanderer of the montagnette........
Accreditee(s): Jacques MICKE
France

Category: Feature Script

WINNER
STAY WITH ME
Accreditee(s): Pozsgai Zsolt
Hungary

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Jeremías 33-3
Accreditee(s): jaeun(Jay) Chin
Mexico

Category: Film on Religion

WINNER
Kingdom of Peace
Accreditee(s): Holger Klussmann
Germany

Category: Films on Disability Issue

WINNER
Unconquered
Accreditee(s): John Parr
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Appropriate Social Response Number 3
Accreditee(s): Steve Downey
United Kingdom

Category: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

WINNER
Demon Host
Accreditee(s): Ray Brady
United Kingdom

Category: Narrative Feature

WINNER
RED FAUST
Accreditee(s): Zsolt Pozsgai
Hungary

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
SILENT SCREAM SLEEPING HEARTS
Accreditee(s): MEHMET TANRISEVER
Turkey

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
THE ZOO (Chidiakhana)
Accreditee(s): MANISH Tiwary
India

CRITICS' CHOICE AWARD
LA BELLE DAME SANS MERCI
Accreditee(s): Nikolay Bogomilov
Bulgaria

CRITICS' CHOICE AWARD
Loteria
Accreditee(s): Ali Atshani
Mexico

Category: Performing Arts

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Short Film

WINNER
''I HAVE A STORY BUT I AM NOT MY STORY''
Accreditee(s): THEODORA MADAROU
Greece

Category: Television / Pilot Program or Series

WINNER
Cargo - Alpha Centauri
Accreditee(s): Line Rainville
Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Los Aspirantes -The Applicants-
Accreditee(s): María Yolanda Brown Melián, Kevin Ramos Fernández
Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Web and New Media

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States