Fetching results...




Gangtok International Film Festival Monthly Results || February 2024

wfcn


Category: Animated Film

WINNER
Knew Before You
Accreditee(s): Katherine Harris
Australia

CRITIC'S CHOICE AWARD
Beckham
Accreditee(s): Stefan Keller
Slovenia

Category: Best Actor

WINNER
The Pen Is Mightier
Accreditee(s): Carmen Diaz
Brazil

Category: Best Actress

WINNER
Red Book
Accreditee(s): Gianna Orbias
Italy

Category: Best Cinematography

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Nefartiti
Accreditee(s): Maria Schmitt
Germany

CRITIC'S CHOICE AWARD
This Could Be Us
Accreditee(s): Tobias Richter
Sweden

Category: Best Director

WINNER
Venetian Secrets
Accreditee(s): Yuri Ivanov
Russia

CRITIC'S CHOICE AWARD
The Scoop
Accreditee(s): Lee Sung-ho
South Korea

Category: Best Editing

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Viral Thoughts
Accreditee(s): Kenneth Liaz
Kenya

Category: Best Producer

WINNER
Silly Mistakes
Accreditee(s): Jamal Ahmed
India

Category: Best Sound Designing

CRITIC'S CHOICE AWARD
Hopper Under The Bridge
Accreditee(s): Stella Garold
United Kingdom

Category: Best Supporting Actor

WINNER
Fresh Lime Soda
Accreditee(s): Derek Mitchell
United States

Category: Best Supporting Actress

WINNER
By The Sealine
Accreditee(s): Penelope K. Misso
United States

Category: Debut Filmmaker

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Believe Me or Not
Accreditee(s): Jacob Miller
Kenya

CRITIC'S CHOICE AWARD
Carpe Diem
Accreditee(s): Chloe Martin
France

Category: Documentary Film

WINNER
Noble Savage
Accreditee(s): Machiel van den Heuvel
Netherlands

Category: Educational Film

WINNER
The Bridge
Accreditee(s): Derek Trike
Canada

Category: Feature Script

WINNER
My Anna
Accreditee(s): Sumedha Patwarkar
India

Category: Film on Nature / Environment / Wildlife

WINNER
Noble Savage
Accreditee(s): Machiel van den Heuvel
Netherlands

Category: Films on Disability Issue

WINNER
I'm Possible
Accreditee(s): Fiona Harper
Kenya

Category: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

WINNER
Red Book
Accreditee(s): Elena Russo
Italy

Category: LGBT Film

CRITIC'S CHOICE AWARD
Eternal
Accreditee(s): Jason Keller
Canada

Category: Narrative Feature

WINNER
Celestina & Lawrence
Accreditee(s): Vikram Kumar
India

Category: One Minute Film

CRITIC'S CHOICE AWARD
Aisle 342
Accreditee(s): Julia Synnc
France

Category: Romantic Short

WINNER
Send Me A Signal
Accreditee(s): Noah M. Anderson
United States

Category: Short Film

WINNER
Filming Love Drama Story
Accreditee(s): Peter Boiadzhieff
United States

Category: Short Script

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Life After Death
Accreditee(s): Alex Johnson
United Kingdom

Category: Silent Film

CRITIC'S CHOICE AWARD
Citylights
Accreditee(s): Gayle Porter
Spain

Category: Travel Film

WINNER
Pharaoh's Legacy
Accreditee(s): Aisha Ali
Egypt

Category: Women's Film

WINNER
Intertwined
Accreditee(s): Dmitri Yakov
Russia