Fetching results...



Home > Monthly Results


RICPA MONTHLY RESULT , NOVEMBER-DECEMBER

wfcn


Category: Animated Film

WINNER
Seaper Powers Mystery of the Blue Pearls Film
Accreditee(s): Kim Cameron
United States

Category: Best Actor

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Best Actress

WINNER
'I HAVE A STORY BUT Ι AM NOT MY STORY''
Accreditee(s): MARY VIDALI
Greece

Category: Best Cinematography

WINNER
Alaska Long Hunters
Accreditee(s): Mark Rose, Mark Rose
United States

SELECTED
Omnipotent Resolution
Accreditee(s): Uniqueness
Not Specified

Category: Best Director

WINNER
Cheer Together
Accreditee(s): Yen Lan Chu
Taiwan

SELECTED
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Best Film Score – Soundtrack

WINNER
MusArt
Accreditee(s): Kevin Hanzlik
United States

Category: Best Producer

WINNER
''I HAVE A STORY BUT Ι AM NOT MY STORY''
Accreditee(s): THEODORA MADAROU
Greece

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Best Supporting Actress

WINNER
''I HAVE A STORY BUT Ι AM NOT MY STORY''
Accreditee(s): KRYSTALLIA MADAROU
Greece

Category: Crime Short

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Debut Filmmaker

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Documentary Film

WINNER
ARTIST'S VOICES
Accreditee(s): Alberto Nacci
Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Alaska Long Hunters
Accreditee(s): Mark Rose, Mark Rose
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Children in Exile
Accreditee(s): Christopher Swider
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Donbass children
Accreditee(s): Lubomir Dankov
Bulgaria

CRITICS'CHOICE AWARD
Americans in Israel
Accreditee(s): Johnny Vonneumann
United States

CRITICS'CHOICE AWARD
LALA EVERY YOU (3)
Accreditee(s): Yen Lan Chu
Taiwan

CRITICS'CHOICE AWARD
Shodh Documentary - THE BLEEDING GODDESS
Accreditee(s): Harshada Pathare
India

Category: Experimental Film

WINNER
Scraggliness
Accreditee(s): Johanne Chagnon
Canada

SELECTED
Hot Afternoons Have Been in Montana
Accreditee(s): Ken Kimmelman
United States

SELECTED
Omnipotent Resolution
Accreditee(s): Uniqueness
Not Specified

SELECTED
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Pvt. Ravel's Bolero
Accreditee(s): J Z Murdock
United States

CRITICS'CHOICE AWARD
FRAMED TRIGGERS.The film
Accreditee(s): albert bayona
Spain

CRITICS'CHOICE AWARD
TRIP TO THE TAX PARADISE - RUMBO AL PARAISO FISCAL
Accreditee(s): Antonio Bellido Marín
Spain

Category: Family/Children Film

WINNER
' 5 RUPYA ' ( 5 RUPEES )
Accreditee(s): Piyush Chandrakant Panjuani
India

Category: Feature Script

WINNER
The Pickleball Killer
Accreditee(s): Jim Carroll
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Night Witches
Accreditee(s): Steven John Prowse
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The priory of Sion published by editions edilivre in france
Accreditee(s): Cazebon-Taveau Cazebon-Taveau Cazebon-Taveau
France

CRITICS'CHOICE AWARD
Bad Love Tigers
Accreditee(s): Kevin Schewe
United States

CRITICS'CHOICE AWARD
Tags
Accreditee(s): Stephen Glickman
Canada

CRITICS'CHOICE AWARD
Trickster
Accreditee(s): Rob York
United States

Category: Film on Religion

WINNER
Kingdom of Peace
Accreditee(s): Holger Klussmann
Germany

Category: Film/Video Poster

WINNER
''I HAVE A STORY BUT Ι AM NOT MY STORY''
Accreditee(s): THEODORA MADAROU
Greece

Category: Music Video

WINNER
ARRIVAL
Accreditee(s): Anaya Kunst
Brazil

SELECTED
Omnipotent Resolution
Accreditee(s): Uniqueness
Not Specified

Category: Narrative Feature

WINNER
INDONESIA RAYA ?!
Accreditee(s): Andy Nugraha Harahap
Indonesia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Cheer Together
Accreditee(s): Yen Lan Chu
Taiwan

CRITICS'CHOICE AWARD
FOSSIL of JUNE
Accreditee(s): Hiroshi Toda
Japan

CRITICS'CHOICE AWARD
HELLO JINDAGI /LIFE
Accreditee(s): Everest Surya Bohara
United Kingdom

Category: Performing Arts

WINNER
Quarteto
Accreditee(s): John Michael Castagna
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
"Mesto"
Accreditee(s): Mimi Garrard
United States

Category: Short Film

WINNER
''I HAVE A STORY BUT Ι AM NOT MY STORY''
Accreditee(s): THEODORA MADAROU
Greece

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Mrs Bhaduri
Accreditee(s):
India

CRITICS'CHOICE AWARD
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Trailer/Teaser

WINNER
"Staycation" Teaser Trailer
Accreditee(s): Russell Emanuel
United States

Category: Women's Film

WINNER
LAILA NADENE
Accreditee(s): Caroline Baggaley
Canada

SELECTED
''I HAVE A STORY BUT Ι AM NOT MY STORY''
Accreditee(s): THEODORA MADAROU
Greece

SELECTED
ARRIVAL
Accreditee(s): Anaya Kunst
Brazil