Fetching results...




SIFF Monthly Results || February 2024

wfcn


Category: Animated Film

WINNER
By The Sealine
Accreditee(s): Carlos Farnandez
United States

Category: Best Actor

WINNER
Cherry Blossom
Accreditee(s): Mazaki Sun Tanakiho
Japan

WINNER
The Scoop
Accreditee(s): Sun Ching-Xao
South Korea

Category: Best Actress 

WINNER
Pharaoh's Legacy
Accreditee(s): Nikhat Sirmukhi
Egypt

Category: Best Cinematography

CRITIC'S CHOICE AWARD
Intertwined
Accreditee(s): Andrei Popvyv
Russia

CRITIC'S CHOICE AWARD
The Land of Green
Accreditee(s): Ahmed Hassan
Saudi Arabia

Category: Best Director

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
La Dolce Vita
Accreditee(s): Alexio Romano
Italy

CRITIC'S CHOICE AWARD
Shikayatein
Accreditee(s): Kashi Mahadinda
India

Category: Best Editing

WINNER
Pharaoh's Legacy
Accreditee(s): Aisha Ali
Egypt

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Fresh Lime Soda
Accreditee(s): Penn Harris
United States

Category: Best Producer

WINNER
Last Train and A Stop Sign
Accreditee(s): Elena Petrov
Russia

CRITIC'S CHOICE AWARD
Silly Mistakes
Accreditee(s): Jamal Ahmed
India

Category: Best Supporting Actress

WINNER
Carpe Diem
Accreditee(s): Susan Miller
France

Category: Comedy short

CRITIC'S CHOICE AWARD
Believe Me or Not
Accreditee(s): Liam Henry Jacob
Kenya

Category: Debut Filmmaker

WINNER
Shoes
Accreditee(s): Denise Rose
United Kingdom

Category: Documentary Film

WINNER
Whispers from the Dead: A Glasgow Tale
Accreditee(s): Rob Leicester Wagner
Saudi Arabia

Category: Educational Film

WINNER
Cure To Sadness
Accreditee(s): Isabella Gonzalez
Brazil

Category: Experimental Film

WINNER
Red Book
Accreditee(s): Elena Russo
Italy

Category: Feature Script

CRITIC'S CHOICE AWARD
My Anna
Accreditee(s): Sumedha Patwarkar
India

Category: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

CRITIC'S CHOICE AWARD
When The Sun Sets Down
Accreditee(s): Alessio Romano
Italy

Category: LGBT Film

WINNER
Safe And Sound
Accreditee(s): Olivia Chen
China

Category: Mobile Film

WINNER
What Really Happened Was
Accreditee(s): Jon-Claire Lee
Australia

Category: Narrative Feature

WINNER
UNCLE EDOUARD
Accreditee(s): David MALTESE, Patrick JORGE
France

Category: Romantic Short

WINNER
Silly Mistakes
Accreditee(s): Ravi Kumar
India

Category: Short Film

WINNER
Kanavalaigal
Accreditee(s): Parvathy Narayanan
United Arab Emirates

CRITIC'S CHOICE AWARD
Never
Accreditee(s): WangWang
China

Category: Short Script

WINNER
Memories of Seoul
Accreditee(s): Kin-Yang-Ho
South Korea

Category: Silent Film

CRITIC'S CHOICE AWARD
The Bridge
Accreditee(s): Derek Trike
Canada

Category: Student Film

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Pen Is Mightier
Accreditee(s): Carmen Diaz
Brazil

Category: Trailer/Teaser

WINNER
Believe Me or Not (trailer)
Accreditee(s): Jacob Miller
Kenya

Category: Travel Film

WINNER
Axé, Salvador!
Accreditee(s): Domenico Rodolfo Grillone
Italy

Category: Women's Film

WINNER
Through life and death
Accreditee(s): Qing Chang
China

Category: Young Filmmaker

WINNER
Carpe Diem
Accreditee(s): Chloe Martin
France