Fetching results...




MONTHLY RESULT AUGUST - SEPTEMBER 2023

wfcn


Category: Animated Film

WINNER
Dr. Yes
Accreditee(s): Jervey L Staley
United States

Category: Best Actor

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Best Actress

WINNER
Regional exchange center, IRISO
Accreditee(s): Mitsuo Kurihara
Japan

Category: Best Director

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Best Producer

WINNER
The Last Catch
Accreditee(s): Matthew Paris
United States

Category: Crime Short

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Debut Filmmaker

WINNER
Enter the Room
Accreditee(s): Harry Waldman
United States

Category: Documentary Film

WINNER
My Fishy Friends
Accreditee(s): Algis Kemezys
Canada

Category: Experimental Film

WINNER
TRIP TO THE TAX PARADISE - RUMBO AL PARAISO FISCAL
Accreditee(s): Antonio Bellido Marín
Spain

Category: Feature Script

WINNER
The Deadly Deposit
Accreditee(s): Gini Graham Scott
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Bad Love Tigers
Accreditee(s): Kevin Schewe
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The priory of Sion published by editions edilivre in france
Accreditee(s): Cazebon-Taveau Cazebon-Taveau Cazebon-Taveau
France

CRITIC'S CHOICE AWARD
Review
Accreditee(s):
United States

CRITIC'S CHOICE AWARD
The Chief of Nash Valley & The Saga Continues
Accreditee(s): Aundra' Michael Segrest
United States

Category: Film on Women

WINNER
''I HAVE A STORY BUT I AM NOT MY STORY''
Accreditee(s): THEODORA MADAROU
Greece

Category: Films on Disability Issue

WINNER
Appropriate Social Response Number 3
Accreditee(s): Steve Downey
United Kingdom

Category: Music Video

WINNER
Secrets, Dreams, Faith and Wonder: A Visual Music Film by Stephen T. Pope and Friends
Accreditee(s): Stephen Travis Pope
United States

Category: Narrative Features

WINNER
THE ZOO (Chidiakhana)
Accreditee(s): MANISH Tiwary
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
SILENT SCREAM SLEEPING HEARTS
Accreditee(s): MEHMET TANRISEVER
Turkey

Category: Performing Arts

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Short Film

WINNER
Hunted 2: Lost Pursuit
Accreditee(s): Nicole Rozema
Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
"Time 2023"
Accreditee(s): Mimi Garrard
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
''I HAVE A STORY BUT I AM NOT MY STORY''
Accreditee(s): THEODORA MADAROU
Greece

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

CRITIC'S CHOICE AWARD
"A Dark Time"
Accreditee(s): Mimi Garrard
United States

CRITIC'S CHOICE AWARD
Fostering Sustainable Green (Shorter version)
Accreditee(s): Ritabrita Maity
India

CRITIC'S CHOICE AWARD
LAST SUNRISE
Accreditee(s): John Johnson
United States

Category: Television / Pilot Program or Series

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Trailer/Teaser

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States

Category: Web and New Media

WINNER
UMOYA
Accreditee(s): JASON STERLING
United States